bootstrap template

GRAND MASTER YIP MAN (IP MAN)

Yip-Man (1 Ekim 1893 - 2 Aralık 1972) Wing Chun dövüş sanatını açıklayan bir şekilde dış dünyaya öğreten ilk Kung-Fu ustasıdır. Aralarında Bruce Lee'nin de bulunduğu, daha sonradan kendileri de birer usta ve öğretmen olarak dövüş sanatları dünyadaki söz sahibinin birçok kişiyi yetiştirmiştir.

Gençlik Yılları

Yip Oi-dor ve Ng Shui çiftinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğu Çin'in Guangdong eyaletindeki Foshan 'da geçti. 13 yaşında Wing Chun çalışmaya başlayan Yip-Man, Chan Wah-Shun'un son öğrencisi oldu. Yip Man, ustasının ilerlemiş yaşından dolayı çalışmalarının çoğunu Wah-Shun ustanın ikinci yardımcısı Ng Chung-Sok'la yapardı. Üç yıl sonra Chan Wah-Shun öldü ve bir önceki Ng Chung-Sok'un Ying-Man'ın Wing-Chun eğitimine devam etti.

Yip Man 16 yaşındayken kısa süreliğine Japonya 'ya gitti,sonra Hong Kong'lu aileleri çocuklarının ve yabancıların okuduğu St Stephen Koleji'nde derslere katıldı.

Bir hikâyeye göre sınıf arkadaşlarından birisi onun dövüş sanatlarının bilgisini kendisinden büyük bir adam üzerinde denemesini ister. Yip Man'ın meydan okuduğu adam onu birkaç darbede yere devirir. Bu kişi, Chan Wah-Shun'un oğlu Leung Bik'tir. Bu karşılaşmadan sonra Leung Bik'ten dersler almaya başlar. 24 yaşında Yip Adam Foshan'a döner, ve memleketinden uzakta geçirdiği yıllarda Wing-Chun bilgisi inanılmaz ilerlemiştir. Kendi akranları onun bu üstün yeteneklerini görünce uzakta olduğu yıllarda başka bir dövüş sanatı çalışarak Wing-Chun'a ihanet ettiğini söylerler.

Yip Man Foshan'da polis olarak çalışmaya başlar. Resmi bir Wing-Chun okulu çalıştırmamış, sadece arkadaşlarının ve akrabalarının çocuklarına dersler vermiştir. Bunların arasında, Chow Kwong-Yue, Kwok Fu, Lun Kai, Chan Chi-Sun ve Lui Ying'in en tanınanlarındandır. Bu öğrencilerin en iyisi olduğuna inanılan Chow Kwong-Yue'nun ilerleyen yaşamında ticarete atılmış ve dövüş sanatlarından uzaklaşmıştır. Kwok Fu ve Lun Kai, Foshan ve Guandong'un diğer bölgeleri de Wing-Chun'u öğretmeye devam etmişler ve bu ustaları takip eden öğrenciler sanatın eğitimini sürdürmüşlerdir. Diğer öğrencilerinden Chan Chi-Sun genç yaşta ölür, Lui Ying Hong Kong'a gider.

Çin'in Japonya'ya ait istilasıında Yip Man Japon askeri birliklerini eğitme tekliflerini geri çevirmiştir. Sonrasında Hong Kong'a gitmiştir.

Hong Kong yılları

İkinci Çin-Japon Savaşı'nın sona ermesinin ardından Foshan'a dönen Yip Man, 1949'da iç savaşın Hong Kong'a yerleşmesini ÇKP lehine sonuçlaştırmaya bıraktı. Wing-Chun eğitimi vermeye devam etmiştir. Wing Chun okulunda afyon içme alışkanlığı nedeniyle düştüğü para sıkıntısının etkili olduğu iddia edilir. Yip-Man okulunda Sham Shui Po'deki Hoi Tan Caddesine, oradan da Yau Ma Tei'deki Lee Tat Caddesine taşındı. Bu zaman içinde bazı öğrencileri ustalık seviyesine ulaşmış ve kendi okullarını açmışlardır.

Yip-Man'ın bazı öğrencileri diğerler okul öğrencileri ile dövüşmüş ve kazanmışlardı, bu Yip-Man'ın ününe ün katmıştır.

1967'de Yip-Man ve birkaç öğrencisi Hong Kong'un Wing-Chun Atletik Derneği kurmuşlardır.

Yip-Man'ın en ünlü öğrencilerinden biri olan Bruce Lee 1954'ten 1957'e kadar onunla birlikte çalışmıştır. William Cheung, Lo Man Kam (Yip-Man'ın yeğeni), Moy Yat ve İki Oğlu Ip Chun ve Ip Ching Wing-Chun'un eğitimi vermeye devam etmişlerdir.

1972'de gırtlak kanseri olan 2 Aralık günü ölerek Hong Kong'daki 30 yıllık kariyeri son bulmuştur.